Sonja Kljun, rojena 20.10.1932 na Lokvah nad Novo Gorico, po poklicu učiteljica razrednega pouka, je na občinskem prazniku občine Renče - Vogrsko prejela občinsko plaketo za večletne izjemne uspehe kot dolgoletna predsednica Krajevne organizacije Rdečega križa Renče. Priznanje ji je podelil župan občine Rneče Vogrsko, Aleš Bucik.
24 let je učila na OŠ Renče, po upokojitvi pa postala predsednica KORK Renče. Leta 1970 se je vpisala v to veliko človekoljubno organizacijo RK, leta 1984 je bila izvoljena v krajevni odbor RK in takoj prevzela funkcijo predsednice le-tega. Na tej funkciji je ostala vse do leta 2005, to je 21 let.
Pod vodstvom ga. Sonje je odbor RK vseskozi aktivno deloval. Po potrebi je prisostvovala sestankom v KS in drugih organizacijah. Prevzete naloge, katere so bile povezane s krajem Renče, je s pomočjo odbora uspešno opravila. Bile so stalne in občasne akcije za potrebe ljudi v KS, ožji in širši domovini in tudi izven nje.
Naj naštejemo le nekaj aktivnosti:
- Na prvem mestu je spremljanje socialnega stanja krajanov, zlasti starejših in osamljenih,
- Socialno ogroženih družin, ter šoloobveznih otrok iz omenjenih družin. Humanitarna dejavnost je poudarjena v materialni pomoči tem družinam, šolskim otrokom pa za plačilo malic, šolskih potrebščin, oziroma za nemoten potek šolanja.
- Obiski invalidnih oseb na domu, v domovih upokojencev, ob 90. življenjskem jubileju, pomoč pri nakupu hrane z boni v trgovinah, razvažanje in razdeljevanje paketov RK.
- Enkrat letno obisk na domu s skromnim darilom vsem krajanom starejšim od 80 let, ter obisk žensk ob 8.marcu.
- Zbiranje prostovoljnih prispevkov je skoraj stalnica. Zbiralo se je za mamograf za potrebe bolnice Šempeter, invalidski voziček za mladega invalida z Gorenjske, ob družinskih tragedijah , ob elementarnih nesrečah - potresi, poplave , zbiranje rabljenih oblačil in tekstilnih odpadkov.
- Za potrebe splošne ambulante Renče so se zbirali prostovoljni prispevki za nakup EKG aparata . Ker je bila ta akcija zelo odmevna, se je s tem denarjem nabavilo še: mikroskop, centrifugo, minifotometer, specialno namizno luč in klimatsko napravo za čakalnico
- Iz sredstev blagajne RK je bila za potrebe ambulante takoj po odprtju le te kupljena kisikova jeklenka s priključki, denarni prispevek za Debeli Rtič, bolnišnico Šempeter, za dom onkološke bolnice v Avianu (v okviru pobratenja s krvodajalci iz Starancana ). Bolnici za invalidno mladino Stara Gora, namesto srečanja starejših krajanov je bil nabavljen inhalator.
- Organizirano je bilo zbiranje prehrambnih izdelkov in oblačil za potrebe beguncev. Delovala je ekipa prve pomoči ki je obiskovala 60 urni tečaj Civilne zaščite, udeleževala se je tekmovanj, telovadba za starejše ženske pod vodstvom fizioterapevtke, predavanja o zdravi prehrani, zdravju, merjenje krvnega pritiska in sladkorja. Bile so akcije pridobivanja novih krvodajalcev, ter akcija za pridobivanje pacientov za splošno ambulanto Renče. Odmevna in koristna je bila akcija: OČISTIMO NAŠE
OKOLJE.
- Skupaj z OŠ so se vrstila predavanja za otroke in starše o mladostnikih in zasvojenostjo. Prav sodelovanje z OŠ je zgledno, tako ob sprejemanju podmladka RK, srečanju treh šol Slovenije- Italije - Avstrije, peki peciva, vodenju in sodelovanju v delavnicah, pripravi in vodenju kvizov o delu RK, sodelovanje pri Dedku Mrazu.
- Tesno sodelovanje s KS na vseh večjih krajevnih in kulturnih prireditvah, zlasti za praznik " Mohorjevo", kot je bila izpeljava srečelova in peke peciva.
- Dolgoletno organiziranje srečanja starejših krajanov s kulturnim programom (od leta 2000 skupaj z DU), ter srečanja krvodajalcev z naše KS.
- KS Renče in občina Starancano in tako tudi RK in Društvo prostovoljnih krvodajalcev, sta že od leta 1977 pobrateni. Vsa ta leta se negujejo prijateljski stiki , v obliki uradnih obiskov ob jubilejih in praznikih, predvsem ob svečanostih katere so povezane s krvodajalstvom. Vsa ta srečanja pripomorejo k drugačnosti in sprejemanju drugačne kulture ter jezika. To se je pokazalo tudi ko so v Starancanu zbrali denar za nakup polnega kombija higienskih pripomočkov za begunce leta 1992.
Vsemu zgoraj naštetemu je ga. Sonja Kljun pridala svoj izredni čut za organizacijo, usmerjanje vsega dobrega v prave roke za cilj ki se mu pravi ČLOVEKA VREDNO ŽIVLJENJE.