OZRK Nova Gorica

Humanitarna akcija "PODARIMO UTRIP"

Rdeči križ Slovenije - Območno združenje Nova Gorica v sodelovanju z Mestno občino Nova Gorica pripravlja projekt

" PODARIMO UTRIP "
(AED v vsako krajevno skupnost MONG)

Naš cilj je, da v roku dveh let postavimo vsaj 17 AED, v vsako KS enega, na točko, kjer bo AED dostopen 24 ur dnevno. Strošek enega AED, potrebne omarice ter informacijske table je cca. 2.800,00 evrov. Celoten projekt skupaj z izobraževanjem prebivalstva ocenjujemo na cca. 50.000,00 evrov.

Ker je v teh časih težko naenkrat zbrati toliko denarja, se na vas obračamo s prošnjo, da si med seboj pomagamo in po najboljših močeh skupaj finančno podpremo projekt.

Sredstva lahko nakažete na naš TRR 0475 0000 0417 830; sklic 002212; namen "Podarimo utrip"

Pregovor pravi: "Kdor reši eno življenje, reši cel svet". Nikoli se namreč ne ve, morda bo že jutri prav vaša pomoč rešila življenje nekomu od vas ali vaših bližnjih. Imejmo to v mislih, skupaj podprimo projekt za nakup AED in namesto novoletnih daril in čestitk raje PODARIMO UTRIP.

V Sloveniji vsak dan doživi nenadni srčni zastoj 10 ljudi, od tega jih 5-6 takoj umre!
80 % vseh nenadnih srčnih zastojev se zgodi doma ali na javnih mestih oziroma izven zdravstvenih ustanov. Z vsako minuto brez ustrezne pomoči se možnost preživetja zmanjša za 10 %!

Nenadni srčni zastoj se pojavi brez opozorila, srce zastane, preneha črpati kri in če oživljanje ni pravočasno, človek umre. Lahko se zgodi vsakomur in kjerkoli. Vzrok je največkrat motnja ritma, ki se jo lahko prekine samo z elektrošokom. Čas, ki ga potrebuje ekipa nujne medicinske pomoči (NMP) za prihod na kraj dogodka,  je približno 5 min za radius 3 do 5 km, kar pomeni, da ne moremo samo čakati na prihod reševalnega vozila, izredno pomembno je, da prisotni takoj, ko pokličejo pomoč, pričnejo s temeljnimi postopki oživljanja in s tem kupijo čas do prihoda NMP.  Vsako minuto brez ustrezne pomoči oziroma AED se možnost preživetja zmanjša za 10%, po 5 minutah po ustavitvi pretoka krvi pa propadejo tudi možganske celice.  Preživetje osebe, ki doživi nenaden srčni zastoj, je odvisno od tega, kako zgodaj se prične s temeljnimi postopki oživljanja (TPO) in kako zgodaj se izvede defibrilacija. Defibrilator (AED) je manjša elektronska naprava, ki z električnim sunkom požene srce v normalni srčni ritem. Če je defibrilator takoj na voljo, se bo možnost preživetja povečala za več kot 10-krat! Sama naprava je enostavna za uporabo,  v osnovi namenjena laikom in jo lahko uporabi kdorkoli, saj se ob vklopu naprave samodejno aktivira glasovno vodenje TPO v slovenskem jeziku.

V MONG je po podatkih baze AED na javnih mestih nameščenih 12 defibrilatorjev  vendar niti eden ni dostopen 24/7. Vsi razen enega so nameščeni na območju KS Nova Gorica, kar pomeni, da je v preostalih 17-tih KS, ki so od mestnega središča bolj oddaljene in kjer je odzivni čas ekipe NMP še daljši, možnost preživetja ob nenadnem srčnem zastoju malo verjetna. Vemo, da število srčno-žilnih bolezni dandanes strmo narašča in da lahko v bodoče pričakujemo, da bo nenadnih srčnih zastojev še več. Če želimo dvigniti stopnjo preživetja, bi bilo zato nujno potrebno vzpostaviti mrežo stalno dostopnih defibriliatorjev tudi v bolj oddaljenih in težje dostopnih krajih, kjer ljudje brez AED-ja te možnosti praktično nimajo.


 

Nazaj
©2024 Oblikovanje in izdelava spletne strani Kabi d.o.o.