OZRK Nova Gorica

Dan slovenskega krvodajalstva - 4. junij

V Sloveniji statistično vsakih 5 minut nekdo potrebuje kri!

Osnovna naloga Rdečega križa Slovenije na področju krvodajalstva ostaja motiviranje krvodajalcev, pridobivanje novih krvodajalcev, ohranjanje obstoječih in organizacija krvodajalskih akcij. Ena glavnih usmeritev letošnjega izvajanja programa, kot tudi v prihodnje pa je vključevanje mladih v krvodajalske akcije, saj bodo prav danes mladi krvodajalci v prihodnosti nosili breme nacionalne preskrbe s krvjo. V prvih petih mesecih letošnjega leta smo zabeleži na krvodajalski akcijah, kar 5.683 krvodajalcev, ki so prišli prvič na darovanje krvi, kar predstavlja 12.2% od vseh 46.514 krvodajalcev, ki so v prvih štirih mesecih letošnjega leta prišli na darovanje krvi.

Lansko leto smo na krvodajalskih akcijah zabeležili 111.106 prijavljenih krvodajalcev. Z darovanjem krvi so zdravstvu zagotovili več kot 42.000 litrov krvi, kar zadošča potrebam po krvi v Sloveniji.

Leta 1945 je bil v Ljubljani ustanovljen transfuzijski oddelek pri Centralni vojni bolnici, 4. junija pa smo v Sloveniji odvzeli prve doze in jih tudi konzervirali, kar pomeni začetek transfuzijske službe. 1953 smo v Sloveniji uvedli brezplačno, prostovoljno in anonimno krvodajalstvo, kar pomeni, da Rdeči križ Slovenije organizirano izvaja krvodajalske akcije že 58 let.
Z razvojem slovenskega krvodajalstva se je v več kot pet desetletjih izoblikovalo nekaj, kar lahko označimo kot slovensko krvodajalsko izročilo, tesno povezano z dejavnostjo Rdečega križa Slovenije in Zavoda za transfuzijsko medicino, saj obisk na krvodajalskih akcijah dokazuje, da krvodajalstvo ostaja v Sloveniji najbolj množična solidarnostna akcija državljanov.

Posebej smo ponosni na 2.500 prostovoljk in prostovoljcev Rdečega križa Slovenije, ki so v letu 2010 opravili 35.766 prostovoljnih delovnih ur na področju motiviranja ljudi za darovanje krvi, informiranja ter spodbujanja prostovoljnega krvodajalstva ter pomagajo območnim združenjem Rdečega križa pri organizaciji krvodajalskih akcij na lokalnem nivoju.

Skupaj s prizadevnimi organizatorji in transfuzijsko službo si tako prizadevajo za nemoteno izvajanje programa nacionalnega pomena.

Rdeči križ Slovenije se ob 4. juniju iskreno zahvaljuje vsem krvodajalkam in krvodajalcem, tisočim prostovoljcem, ki prispevate k temu, da vir krvi nikoli ne presahne, iskrena HVALA tudi vsem tistim, ki po svojih najboljših močeh podpirate prostovoljno krvodajalstvo v Sloveniji!
 

Nazaj
©2024 Oblikovanje in izdelava spletne strani Kabi d.o.o.