Goriška brda

BRDA GOSTILA NAJZASLUŽNEJŠE KRVODAJALCE

Vinska klet Goriška brda je 13. maja gostila tradicionalno krvodajalsko proslavo Rdečega križa Nova Gorica, ki takšna srečanja krvodajalcev organizira vsako drugo leto, vsakič v drugi občini. Deželo opojnih trenutkov je v času prvih češenj obiskalo preko 300 krvodajalcev iz celotne Goriške.

Zbrane krvodajalce je najprej pozdravil gostitelj, podžupan občine Brda Jožko Zamar, ki je krvodajalcem zaželel lepe trenutke v Vinski kleti, ob tem pa ni pozabil spomniti, "da dobra kapljica vedno pripomore k izboljšanju krvi." Nedavno izvoljeni Generalni sekretar RKS Janez Pezelj se je kot slavnostni govornik krvodajalcem zahvalil za njihovo humanost in jim zagotovil, da bodo tudi v bodoče v slovenski družbi uživali velik ugled.
"Krvodajalske akcije potekajo pod okriljem RKS že 54 let, pravi sekretar Območnega združenja RK Nova Gorica Aleš Markočič in dodaja, da se kljub razmeram na delovnem področju število odvzemov ni zmanjšalo. "V letu 2006 smo zabeležili preko 3.100 odvzemov, kar nas vodi v sam vrh slovenskega krvodajalstva na število prebivalcev. V tem letu nismo zaznali večjih akutnih pomanjkanj krvi, le manjše nihanje v preskrbi s krvjo v poletnih mesecih, zaradi večjega števila nesreč in povečanega programa operacij Ministrstva za zdravje, vendar smo tudi ta problem zelo dobro rešili z dodatnimi izrednimi akcijami in dodatnim klicanjem krvodajalcev. Izredne krvodajalske akcije smo izpeljali tudi ob koncu leta, saj so kar trije odvzemni dnevi padli na praznike, tako da smo dodali tri dodatne termine," pravi Markočič. Zelo dobro organizirane in izpeljane so bile krvodajalske akcije za srednje šole. Komisija za krvodajalstvo je namreč izpeljala dodatne krvodajalske akcije za srednješolce, ki se izvajajo na poseben odvzemni dan. S tem programom so na Goriškem pridobili kar 230 mladih novih krvodajalcev, ki so kri darovali prvič. K temu, da so prišli do 280 krvodajalcev, ki so kri darovali prvič, so pripomogle tudi posebne krvodajalske akcije za policiste, tajnice, učitelje in motoriste.
OZRK NG je ob tem podelilo priznanja najzaslužnejšim krvodajalcev za njihovo 25, 50, 60, 70, 80, 90 krat darovano kri, za 100 krat darovano kri pa je posebno priznanje iz rok predsednika OZRK NG dr. Stojana Kralja prejel Dušan Ambrožič.
Krvodajalci so se v zabavnem delu programa zabavali ob zvokih dua Zarjan in Martina, za smeh je poskrbel Tilio Frtacin, manjkali nista niti krvodajalska klobasa, seveda ob tipično briških kulinaričnih dobrotah, in bogata krvodajalska tombola. Po njej pa so krvodajalci zabavno združili še s koristnim, ogledali so si namreč eno izmed najlepših vinskih kleti v naši prelepi domovini.

 4. junija 1945 so v Ljubljani konzervirali prve steklenice krvi, kar pomeni, da ima krvodajalstvo v Sloveniji 62-letno tradicijo. Od takrat pa vse do danes je več kot 4.000.000 krvodajalk in krvodajalcev darovalo 1.500.000 litrov krvi.

V številnih evropskih državah in tudi drugod po svetu je krvodajalstvo organizirano pod okriljem Rdečega križa. To zagotovo ni naključje, saj mednarodno gibanje Rdečega križa, ki ima že 146 - letno tradicijo, deluje na osnovi sedmih temeljnih načel: humanosti, nepristranskosti, nevtralnosti, neodvisnosti, prostovoljnosti, enotnosti in univerzalnosti.

Z razvojem slovenskega krvodajalstva se je v več kot pet desetletjih izoblikovalo nekaj, kar lahko označimo kot slovensko krvodajalsko izročilo, tesno povezano z dejavnostjo Rdečega križa Slovenije in Zavoda za transfuzijsko medicino. Bistvo tega izročila je v velikem ugledu, ki ga v slovenski družbi uživajo krvodajalci in krvodajalstvo.

 

©2024 Oblikovanje in izdelava spletne strani Kabi d.o.o.