Spoštovani!
Ob 4. juniju, dnevu krvodajalcev, se zahvaljujemo vsem Vam, številnim anonimnim krvodajalkam in krvodajalcem, ki s svojo plemenitostjo pomagate reševati zdravje in življenja tisočih bolnikov in poškodovancev.
Zahvaljujemo se tudi vsem, ki po svojih najboljših močeh podpirate to najbolj množično solidarnostno akcijo.
Z dnevom krvodajalcev obeležujemo dan, ko smo v Ljubljani, 4. junija 1945 konzervirali prve steklenice krvi, kar pomeni, da ima krvodajalstvo v Sloveniji 62-letno tradicijo. Od takrat pa vse do danes je več kot 4.000.000 krvodajalk in krvodajalcev darovalo 1.500.000 litrov krvi.
Koliko življenj smo s tem rešili, lahko samo ugibamo, a, ker je vsako življenje več kot dragoceno, vemo, da je naše krvodajalstvo humanitarni zaklad, ki ga moramo neizmerno ceniti in mu dati možnosti, da se razvija kot ena najvišjih vrednot in eno najbolj cenjenih dejanj.
V številnih evropskih državah in tudi drugod po svetu je krvodajalstvo organizirano pod okriljem Rdečega križa. To zagotovo ni naključje, saj mednarodno gibanje Rdečega križa, ki ima že 146 - letno tradicijo, deluje na osnovi sedmih temeljnih načel: humanosti, nepristranskosti, nevtralnosti, neodvisnosti, prostovoljnosti, enotnosti in univerzalnosti.
Načelo humanosti poudarja, da si Rdeči križ, ki je bil ustanovljen v želji, da bi brez razlikovanja nudili pomoč ranjencem na bojiščih, s svojo dejavnostjo prizadeva na mednarodni in državni ravni preprečevati ter lajšati človeško gorje v vseh okoliščinah. Ščititi želi zdravje in življenje ter zagotoviti spoštovanje človekove osebnosti. Načelo nepristranosti pa narekuje, da "gibanje ne dela nobene razlike po narodnosti, rasi, veri, socialnem stanju ali politični pripadnosti."
To so poudarki, ki so značilni tudi za zdravstveno etiko, ki je zapisana v kodeksih zdravstvenih delavcev (zdravnikov, medicinskih sester itd).
.
Z razvojem slovenskega krvodajalstva se je v več kot pet desetletjih izoblikovalo nekaj, kar lahko označimo kot slovensko krvodajalsko izročilo, tesno povezano z dejavnostjo Rdečega križa Slovenije in Zavoda za transfuzijsko medicino. Bistvo tega izročila je v velikem ugledu, ki ga v slovenski družbi uživajo krvodajalci in krvodajalstvo
Za razvoj krvodajalstva kot enega najbolj humanih dejanj, smo odgovorni vsi, saj s tem, ko pomagamo drugim, plemenitimo sebe in si hkrati zagotavljamo varnost, ko bomo sami potrebovali pomoč, Rdeči križ Slovenije pa bo skupaj s transfuzijsko službo tudi v prihodnje nadaljeval z uspešno prakso krvodajalskih akcij ter bogato tradicijo zagotavljanja nemotene oskrbe s krvjo.
Vsem krvodajalcem čestitamo ob prazniku z željo, da jim bodo sledili še drugi in, da bomo skupaj negovali ter razvijali slovensko krvodajalsko izročilo!
Iskrena hvala!
Borut Miklavčič, Predsednik RKS
Ljubljana, 4.6.2007